Yüzük Modelleri ve Tavsiyeler

Oniks Taşı Özellikleri ve Faydaları

Ağırlıklı olarak Amerika Kıtası’nda yer alan Meksika, ABD ve Peru gibi ülkeler ile Almanya, Mısır ve Hindistan’da yoğun olarak bulunmasına karşın son dönemde Türkiye’de de yaygın olarak kullanılan taşlardan biri olan oniks taşı, doğal taş grubunda yer alan bir taş olmakla birlikte sert minerallerden biri olarak kabul gören kuvarsın bir değişkeni olarak ifade edilebilir.

Oniks taşı, birçok farklı renkte karşımıza çıkabilir.

Yeşil Oniks Taşı

Oniks Taşı Özellikleri

Oniks taşının en önemli özelliği hiç şüphesiz ışık geçirgenliğinin fazla olmasıdır. Bu özelliği, oniks taşının başta kombinlerimizin tamamlayıcısı aksesuarlar olmak üzere otel lobileri, barlar ve yaşam ortamlarımızın birçok noktasında yaygın kullanımının şüphesiz önünü açmıştır.

Siyah Oniks Taşı, aksesuarlarda en sık kullanılan oniks taşıdır.

Siyah Oniks Taşı

Oniks taşı özellikleri noktasında değinilmesi gereken bir nokta da hiç şüphesiz taşın kimyasal yapısıdır. Oniks taşı, yapısında kalsiyum karbonat ve kalsiyum oksit bulundurması dolayısıyla leke direnci az, aşınma ve kimyasal dayanımı düşük bir taş grubudur. Bu özellikleri dolayısıyla oniks taşlarının kullanıldığı alanlarda taşın parlak yüzeyine ve ilgi çekici görünümüne zarar verilmemesi adına oldukça hassas davranılması gerekir.

Oval model siyah onik taslı yuzuk

Oval Model Siyah Oniks Taşlı Yüzük – 1

Oniks taşı hangi aksesuarda kullanılacağına bağlı olarak birçok farklı şekilde işlenebilir. Bu işleme tekniklerini;

  • Arpa kesim
  • Badem kesim
  • Yuvarlak kesim
  • Kare kesim
  • Düz kesim
  • Kapşon kesim
  • Fasetli kesim

olarak gruplandırmak mümkündür.

Oniks taşı kullanılan yüzük modellerinde ağırlıklı olarak düz kesim tercih edilmesine karşın, tespih modellerinde arpa kesim tercih edilir.

Oval model siyah onik taslı yuzuk -2

Oval Model Siyah Oniks Taşlı Yüzük – 2

Siyah, beyaz, yeşil, mavi ve gri renkleri başta olmak üzere birçok renkte karşımıza çıkan oniks taşının yaygın olarak tercih edilen rengi siyahtır ve bu siyah renk çoğunlukla oniks taşlı gümüş yüzük modellerinde kullanılır. Özellikle dikkat çeken parlaklığı ile gümüş aksesuarlarda kullanılan oniks taşının insan vücudunda fizyolojik ya da psikolojik birçok olumlu etkiye sebep olduğu bilinir.

Oniks Taşı Faydaları

Doğal taşların hiç şüphesiz estetik görünüm ve birey üzerindeki etkisi olmak üzere iki farklı yönü vardır ve yaygın kullanılan taşlarda bu iki yönü birbirinden ayırarak değerlendirme yapmak çoğu zaman yanlıştır. Oniks taşı da estetik görünümünün yanı sıra insan vücudu üzerinde bıraktığı olumlu etkiler ile hayli tercih edilir. Bu etkilerin her biri ayrı ayrı değerlendirildiğinde her ne kadar yoğun bir tesir gözlenmese de, bir arada değerlendirildiklerinde oniks taşının bütünsel etkisi daha net görülür.

Oniks taşının fizyolojik ve psikolojik birçok olumlu etkisi vardır.

Oniks taşının en belirgin faydaları, insan psikolojisi üzerindedir ve psikoloji üzerinde bıraktığı bu etki; stresi azaltması ile başlar. Stresin azaltılmasına katkı sağlayan oniks taşı, devamında odak problemi yaşayan bireylerde odaklanmaya yardımcı olarak planlanan düşüncelerin uygulanmasına zemin hazırlar ve bu durum da bireyde olumlu bir düşünce yapısını tetikleyerek güven duygusunu artırır.

Oniks taşının fizyolojik etkilerine gelecek olursak; en belirgin özelliğinin duyma problemi çeken bireylerin sıkıntılarını hafifletmesi olduğu söylenebilir. Bunun yanı sıra iyileştirici bir taş olma özelliğini taşıması dolayısıyla kemiklerin ve dişlerin yapılarını kuvvetlendirdiğine inanılır.

Tüm bunlara bakıldığında; oniks taşının gerek estetik yönden gerekse de insan vücudundaki etkiler ile doğal taşlar içerisinde özel bir yere sahip olduğunu ve ilerleyen yıllarda aksesuarlarda daha yaygın bir kullanıma sahip olacağını söylemek mümkündür.

Hakkında Takı Uzmanı

Estetik ve şık bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olacak takıları yıllardan beri tasarlıyor ve kombinliyorum, yeteneklerimi çocukluğumdan beri ilgim olan alanda göstermenin mutluluğunu yaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir