Tesbih Modelleri ve Tavsiyeler

Kuka Nedir, Kuka Tesbih Özellikleri Nelerdir ?

Özellikle 20. Yy. öncesi dönemde tesbih yapımından kullanılan malzemeler içerisinde nadir bulunabilirliği dolayısıyla değerlenen kuka tesbih, yoğun olarak Amerika kıtası ve Hindistan coğrafyalarında yetişen kuka ağacının, fiziki ve önemli bir miktarda kimyevi özellikleri ile hindistan cevizine benzeyen meyvesinin usta ellerde işlenmesi ile ortaya çıkan bir aksesuar olarak tanımlanabilir.

Kuka tesbih, kuka ağacının meyvesinin işlenmesi ile elde edilir

Kuka Ağacının Meyvesi

Kuka Nedir ?

Bir önceki paragrafta da kısaca ifade edildiği gibi kuka, tropik iklimlerde yetişen bir ağaçtır ve bu ağacın yapı itibariyle hindistan cevizine benzeyen meyvesinin işlenmesi ile ortaya kuka tesbih çıkar. Tabii durum buradan özetlendiğinden çok daha karmaşık ve hassas noktalar içerir. Bu kapsamda ilk değinilmesi gereken; ‘Kuka, tesbih yapımında niçin yaygın olarak kullanılan bir malzemedir ?’ sorusunun yanıtı olacaktır.

Kuka tesbihler, kullanıldıkça kararır ve parlaklaşır.

Çift Püsküllü Arpa Kesim Kuka Tesbih

Kukanın tesbih yapımından kullanılmasının dört temel nedeni;

1 – Sert yapısı dolayısıyla işlenmeye müsait ağaçlardan birisidi olması.

2 – Bakteri ve mikroplar ile mücadele başta olmak üzere insan vücudunda bıraktığı olumlu etkisi.

3 – Estetik yönüyle dikkat çeken görünümü.

4 – Kaygan ve hafif olması dolayısıyla sağladığı kullanım kolaylığı.

olarak sıralanabilir.

Görüldüğü üzere kuka tesbihin günümüzde de bu denli popüler bir ürün olmasına zemin hazırlayan birçok önemli neden vardır ve bu nedenler hiç şüphesiz değerli bir tesbih modeli olan kukada orijinal olmayan fakat orijinal olarak pazarlanan ürünlere rastlanmasına yol açar. 

Kuka tesbihler, son dönemde popülaritesini artıran tesbih modelleridir.

Gümüş Püsküllü Metal Sarmalı Kuka Tesbih

Bu açıdan bakıldığında; kuka tesbih özellikleri ile ilgili detay bilgi sahibi olmanın ‘Orijinal kuka tesbih nasıl anlaşılır ?’ sorusuna yanıt vermeyi sağladığı net bir şekilde görülür. Dolayısıyla bu aşamada kuka tesbihin ayırt edici özelliklerine değinmek gerekir.

Kuka Tesbih Özellikleri Nelerdir ?

Kuka tesbihlerin öne çıkan özelliklerini şu şekilde detaylandırmak mümkündür;

1 – Antibakteriyel etkisi.

2 – Ellerde terlemeyi önlemesi.

3 – Stresi azaltması dolayısıyla zihinsel bir ferahlık sağlaması.

4 – Hafif ve kaygan bir yapıya sahip olması.

5 – Kullanıldıkça kararması ve bu durumun tesbihin değerini artırması.

Sığırcık Kesim Sistemli Bufalo Boynuzu Tesbih

Bu özellikler içerisinde kuka tesbihin kullanıldıkça kararması hiç şüphesiz üzerinde ayrıca durulması gereken bir noktadır. Burada ifade edilen kararma; tesbih tanelerinin daha mat ve doygun bir hal almasına karşın parlaklaşmasıdır. Kararan ve parlaklaşan kuka tesbihler, kazandığı muhteşem estetik görünüm dolayısıyla çok daha değerli bir hal alır.

Bir önceki paragraflarda değinilen ‘Kuka tesbih nasıl anlaşılır ?’ sorusunun yanıtına geri dönecek olursak; tesbihin orijinalliğinin anlaşılmasında belirleyici olan faktörlerden biri; kullanıldıkça kararması ve parlak bir görünüm almasıdır.

Bunun yanında; tesbihin kullanım esnasında elde terleme yapmaması ve ısıya dayanıklı yapısı dolayısıyla yanmaması da orijinal kuka tesbih noktasında belirleyicidir. Dolayısıyla kuka tesbih satın almak isteyen tesbihseverlerin bu temel ve belirleyici özelliklere dikkat ederek güvenilir tesbih satıcılarını tercih etmesi daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Tesbihin tarihçesi itibariyle bakıldığında da kuka tesbihin Türklerin yaşantısına İslamiyet ile giren bir tesbih modeli olduğunu ve Osmanlı’da da başta ‘hekimler’ olmak üzere birçok sosyal grupta yaygın olarak kullanıldığını söylemek mümkündür. Burada özellikle ‘hekim’ meslek grubuna dikkat çekilmesinin nedeni; kuka tesbihin antibakteriyel özellikleri ile ön plana çıkıyor olmasıdır.

 

Hakkında Takı Uzmanı

Estetik ve şık bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olacak takıları yıllardan beri tasarlıyor ve kombinliyorum, yeteneklerimi çocukluğumdan beri ilgim olan alanda göstermenin mutluluğunu yaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir