Tesbih Modelleri ve Tavsiyeler

Gümüş Takıların Bakımı Nasıl Yapılır ?

Gümüş takı ve gümüş eşyalarımız neden kararır ve gümüşlerimizi nasıl temizler ve parlatabiliriz ?

Gümüşlerin zamanla kararması kaçınılmaz bir sonuçtur. Gümüşler hava içindeki kükürtden dolayı kararmaktadır. Çevre koşullarından ve havayı kirletici etkenlerden dolayı havada kükürt olabilmektedir.

Gümüş eşyalarımız kararsa da, tabi ki parlatma ve temizleme çözümleri de bulunmaktadır.

1. Karbonatla parlatma yöntemi: Gümüş takılarımızı parlatmak için bu yöntemde ihtiyacımız olan malzemeler; 1 bardak kadar su, 1 yemek kaşığı karbonat, suyu ısıtabileceğimiz bir kap.

Gümüşün parlatma işleminin yapılışı: Uygun bir kabın içine karbonat ve suyu koyun. Parlatmak istediğiniz kolye, yüzük vb. takınızı da kabın içine koyun ve kaynatın. 2-3 Dakika kaynatmadan sonra takınızı normal suda yıkayıp, yumuşak bir bez veya pamukla silin. Takınızın temiz ve parlak görüntüsüne şahit olun.

2. Gümüş temizleyici krem yöntemi: Gümüş takı ve gümüş eşyalarınızı parlatmak, temizlemek için diğer yöntem ise marketlerde satılan gümüş temizleyici kremlerden faydalanabilirsiniz. Gümüş temizleyici kremi gümüşlerinizin üzerine sürüp, yumuşak bir bez veya pamukla yardımıyla silerek temizleme ve parlatma yapabilirsiniz.

3. Deterjanlı su yöntemi: Kaynamış suyun içine bir miktar deterjan koyup, gümüş takınızı bu suyun içinde bekletin. Suyu karıştırarak takınızın her yerine deterjanlı suyun nüfuz etmesini sağlayın.

4. Sık aralıklı rutin olarak temizleme : Gümüşlerinizi rutin olarak bir kaç günde bir, yumuşak bir bez veya pamukla silerek de temiz ve parlak kalmasını sağlayabilirsiniz. Sık aralıklı bu temizleme yöntemiyle, gümüşleriniz parlak ve temiz kalacaktır.

Gümüşleri parlatmak ve temizlemek için tavsiye edilen kül, sirke, diş macunu, oje vb. şeyler malesef gümüşlerin çizilmesine ve gümüşlerin zarar görmesine sebep verebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir